Kazimierz Tadeusz Szpotański
Kazimierz Tadeusz Szpotański urodził się w 1887r. w rodzinie szlacheckiej. Był wybitnym inżynierem, wynalazcą i pionierem przemysłu elektrycznego w Polsce.
Kształcił się w Niemczech. Wstąpił na uczelnię potocznie zwaną w Polsce jako Politechnika Berlińska, ówczesna nazwa: Królewska Wyższa Szkoła Techniczna (Königliche Technische Hochschule), zwana też inaczej Wyższa Szkoła Techniczna Charlottenburg, a obecnie Uniwersytet Techniczny w Berlinie (Technische Universität Berlin).
Po ukończeniu politechniki pracował AEG w Berlinie, a następnie w rosyjskich fabrykach, do 16.12.1917. r. Łącznie
przepracował w fabrykach niemieckich i rosyjskich 111 miesięcy
W 1918 roku założył w swoim 2-pokojowym mieszkaniu na Mirowie warsztat elektrotechniczny pod nazwą ” Fabryka Aparatów Elektrycznych K. Szpotański”. Zatrudniał wówczas zaledwie 3 osoby: majstra i dwóch robotników.
W 1921 roku przeniósł swoją fabrykę na Kamionek przy ulicy Kałuszyńskiej ( obecnie siedziba Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej) i w tym samym zaprezentował wyłączniki wysokiego napięcia na targach w Poznaniu.
W latach 1928-1939 intensywnie rozwijał firmę, która stała się największym producentem aparatury elektrycznej w Polsce.

Wyroby Szpotańskiego były bardzo rozpowszechnione w kraju i cenione zagranicą. Prawie w każdym polskim domu był licznik prądu z fabryki Szpotańskiego, a produkty FAE konkurowały z najlepszymi światowymi koncernami min. Siemensem. Ogromnym sukcesem była prezentacja przekładnika napięciowego 450kV na wystawie w Nowym Jorku.
W 1928 roku jego fabryka zatrudniała ponad 200 osób, a w 1939 pracowało w niej 1200 pracowników.
Był nowoczesnym przedsiębiorcą i pracodawcą, który bardzo dbał o swoich pracowników. Stworzył im doskonałe warunki socjalne.
Stworzył także nowoczesny zespół naukowców i inżynierów, zbudował dla nich biura techniczne, a zdolnym studentom i pracownikom fundował stypendia na Politechnice Warszawskiej.
Wiosną 1939 roku otworzył oddział FAE w Międzylesiu. Produkował aparaturę wysokiego i średniego napięcia, oraz 400 innych typów wyrobów elektrycznych, a nawet aparaty rentgenowskie.
W czasie II wojny światowej fabryka nadal produkowała, dając zatrudnienie i jednocześnie schronienie ponad 100 osobowej załodze.